Facultatea de Design de Produs si Mediu – descriere

Facultatea de Design de Produs si Mediu Brasov

Urmând strategia universităţii, in anul 2004 a fost înfiinţat centrul de cercetare ştiinţifică Design de Produs pentru Dezvoltare Durabilă (DPDD), reunind membri din Catedra Design de Produs şi Robotică şi din Catedra de Chimie, din Universitate. In acest centru, s-au dezvoltat permanent tematici şi proiecte integrate, vizând creşterea eficienţei sistemelor de energii regenerabile şi reciclarea, intr-o abordare complexă „de la material la produs”. Dezvoltarea de proiecte interdisciplinare ample a permis progresul rapid al centrului şi accesarea de proiecte finanţate prin competiţie internă şi internaţională care au contribuit semnificativ la dotarea centrului şi la creşterea vizbilităţii şi recunoaşterii sale pe plan naţional şi european.

În procesul de structurare a cercetării ştiinţifice din Universitate, Centrul Design de Produs pentru dezvoltare Durabilă a reprezentat nucleul noului departament Sisteme de Energii Regenerabile şi Reciclare – D01. Departamentul este structurat în trei compartimente: primele două cuprind colectivele specializate ale Centrului DPDD iar al treilea compartiment cuprinde reprezentanţi ai colectivelor de construcţii şi instalaţii care asigura integrarea in mediul construit a produselor noi/inovative realizate în primele două compartimente.

Tot in anul 2005 s-a dezvoltat un departament specializat in Realitate Virtuală şi Robotică, cuprinzând membri catedrei Design de Produs şi Robotică care nu fac parte din departamentul D01. Departamentul Informatica Industriala si Robotica – D10, cuprinde două compartimente care derulează in esenţă activitate de cercetare intr-un domeniu specializat al designului de produs, cu aplicaţii in domenii de vîrf ale industriei, calităţii vieţii şi medicină.

Facultatea Design de Produs şi Mediu are ca misiune asigurarea şi dezvoltarea cadrului (resurse şi instrumente) necesar derulării de activităţi didactice şi de cercetare la standarde înalte de calitate, asigurând compatibilitatea şi competitivitatea activităţilor şi rezultatelor sale la nivel naţional şi european. Aceasta misiune se transpune in obiectivul fundamental de strategie: Menţinerea şi consolidarea poziţiei de lider a facultății DPM în universitate în domeniul cercetării ştiinţifice şi crearea unei identităţi clare și distincte a facultății în context naţional și internațional din punct de vedere al performanței în educație și cercetare.

• Specializari:

Design industrial
    Design industrial-engleza
    Ingineria designului de produs-engleza
    Ingineria si protectia mediului in industrie
    Ingineria sistemelor de energii regenerabile
    Ingineria valorificarii deseurilor
    Robotica

Conducere:
    Decan

Prof.univ.dr.ing. Olimpiu MUNTEANU
    Tel: +40 268 473113