Citeste RSS:Articole Comentarii

Home » Braşov, Construcţii, Universitatea Transilvania din Braşov » Facultata de Constructii Brasov – descriere

Invatamantul superior de constructii din Brasov dateaza din a

Facultata-de-Constructii-Brasov

nul 1972, cand s-a infiintat, in cadrul Universitatii “ Transilvania”, la Facultatea de Silvicultura si Exploatari Forestiere, doua sectii de subingineri cu durata de 4 ani, cu specializarile : Constructii Civile, Industriale si Agricole si Instalatii pentru Constructii. Aceste sectii au functionat pana in anul 1993, fiind absolvite de peste 800 subingineri.
Cu doi ani in urma, in anul 1991, fusesera autorizate, provizoriu, cursurile de zi cu durata de 5 ani in specializarea Constructii Civile, Industriale si Agricole , aceasta specializare fiind acreditata in anul 1996.
In anul 1999 au fost autorizate, provizoriu, cursurile cu durata de 5 ani in specializarea Instalatii pentru Constructii.
La inceputul anului universitar 2002/2003, prin decizia Senatului Universitatii „ Transilvania” din Brasov, se constituie Facultatea de Constructii, cu autonomie relativa. Facultatea avea doua catedre: Catedra de Constructii si Catedra de Instalatii pentru Constructii.
Ziua de 12 iunie 2003 reprezinta ziua de nastere a actualei Facultati de Constructii, din cadrul Universitatii „Transilvania” din Brasov. La acea data, prin Hotararea Guvernului Romaniei nr. 693, se infiinta facultatea amintita, cu specializarile: Constructii Civile, Industriale si Agricole; Instalatii pentru Constructii; Cai Ferate, Drumuri si Poduri, (toate pentru cursuri de zi cu durata de 5 ani) si Tehnologia Constructiilor (cursuri de zi cu durata de 3 ani). Aceasta din urma specializare se pregatea in cadrul Colegiului Universitar Tehnic sub coordonarea Facultatii de Constructii
Din anul 2005 s-au organizat si studii de masterat, derulandu-se pe parcursul a 3 semestre, pentru specializarile : Reabilitarea si Consolidarea Constructiilor si Modernizarea Energetica a Cladirilor.
Incepand  cu anul universitar 2009/2010 se deruleaza un program de studiu de masterat de aprofundare si cercetare pentru specializarea : Modernizarea energetica in mediul construit cu trei trasee: Modernizarea si Reabilitarea Cladirilor, Sisteme Eficiente Energetic de Instalatii in Constructii si Modernizarea si Reabilitarea Constructiilor Ingineresti.

Membrii Consiliului Profesoral:
Sl.dr.ing. Mircea Hornet  (0268548228  mircea.hornet@unitbv.ro)
Sl.dr.ing. Valentin Ungureanu  (0268548228   vvungureanu@unitbv.ro)
Sl.dr.ing. Paraschiva Mizgan  (0268548228   paraschiva.mizgan@unitbv.ro)
Sl.dr.ing. Adam Dosa  (0268548228  adamdosa@yahoo.com)
Sl.dr.ing. Sorin Leoveanu  (0268548228   leoveanu@unitbv.ro)
Sl.dr.ing. Lucia Boieriu  (0268548228   lucinstal2000@gmail.com)
Studenta Diana Pop
Studenta Elena Bordeanu

Conducere:

Decan: Conf.dr.ing. Stan Fota
Prodecan: Conf.dr.ing. Ioan Tuns
Secretar stiintific: Sef lucr.dr.ing. Adrian Serbu
Secretar sef facultate: Mihaela Cazan

Secretariat:

Secretar Sef Facultate : lic. Mihaela Cazan
Secretar specializarea CCIA si CFDP: ing. Simona Stirbu
Secretar specializarea IC : ec. Delia Florescu
Secretar catedre: ing. Gabriela Tota

Adresa:

Str. Turnului 5, 500152 Brasov, ROMANIA
Telefon / Fax: +4 0268 548228

Comentati acest articol

Trebuie sa fiti autentificat pentru a scrie comentarii.

© 2012 Facultate Online · Citeste RSS:ArticoleComentarii · Gazduire site · Mentenanta calculatoare